В єдності - сила народу

Народний часопис турківщини

У ПЕРШИЙ КЛАС – ПО-НОВОМУ: Чи принесе користь українській освіті чергова реформа

Дата: 01.06.2018 Кометарі: 0

Ніяких домашніх завдань, жодних оцінок, та навчання без «Букваря»… Це ще не весь список нововведень, які чекають українських першокласників вже у новому навчальному році. З 1 вересня 2018 року всі «першачки» країни підуть до Нової української школи. Це реформа Міністерства освіти і науки, на яку чекали довгі роки, та яка побудована по системі освіти Європи. Згідно з проектом Нової української школи на дітей у молодших класах чекає зовсім новий підхід до навчання: малеча буде більше гратися, експериментувати та більше працювати у колективі. Таким чином освіта базуватиметься більше на вміннях та навичках.

Однак що ближче до нового навчального року, то більше запитань виникає у батьків до Нової української школи. Тож які нововведення чекають у новому навчальному році на львівських першокласників?

У школу– лише за місцем проживання: батьки – проти

Новинкою, до якої повинні бути готові батьки першокласників, є те, що відтепер діти будуть здобувати початкову освіту у найближчій до дому школі. Відповідні зміни внесені у Закон «Про освіту», який прийняли минулого року.

Набір для «першачків» відбуватиметься зовсім по-новому. Вже відмінено конкурсний відбір, діти будуть йти абсолютно без будь-якого конкурсу та відбору. Найголовнішою буде прив’язка до території обслуговування. Тобто, першочергово діти можуть бути зараховані до тої школи, яка територіально закріплена за місцем проживання. Звичайно, що батьки мають право вибору та можливість віддати документи до іншого навчального закладу, але зараховані вони будуть лише в тому випадку, якщо в цій школі є вільні місця. Варто зазначити, що батьки майбутніх першокласників мали подати пакет документів до навчальних закладів до 31 травня. Перелік потрібних документів для вступу до школи можна знайти на сайті Міністерства освіти України або на сайті Нової української школи.

Такий новий стандарт початкової школи просто спантеличив багатьох батьків першокласників, адже багато з них запланували віддати своїх дітей у школи, які є територіально віддаленими від місця проживання.

Деякі батьки кажуть, що зовсім не погоджується з таким новаторством, адже вважають, що вони повинні самі вирішувати, у яку школу віддавати дитину.

 

Навчання з наборами Lego, письмо олівцем та ранкові зустрічІ

Нова українська школа не обмежується лише одним нововведенням – зарахуванням першокласників у навчальні заклади. Цього року на «першачків» чекає багато нового у процесі навчання. Більшість новинок МОН запозичило у наших західних сусідів, які ігровою формою навчання заохочують дітей полюбити школу та науку.

Новою українською школою передбачено, що дітки будуть більше експериментувати, а також працювати в групах над різноманітними проектами.

«Нова українська школа – це насамперед методи навчання. І найголовнішим тут є діяльнісний підхід, тобто діти експериментують, практикують і лише пізніше доходять до висновків та теоретично вивчають матеріал. Школярі спочатку вивчатимуть матеріал, а пізніше узагальнюватимуть цю інформацію. Також буде дуже багато різноманітної роботи в групах, багато роботи над різними проектами, і, звичайно, – відвідування бібліотек, музеїв та вивчення навколишнього середовища», – кажуть у Міністерстві освіти і науки.

Для школярів, які підуть у перший клас цього року, частково змінять навчальний процес. День у школі для малечі розпочинатиметься з ранкової зустрічі, де кожна дитина матиме можливість сказати один перед одним та перед вчителем свою думку, свої очікування, чи навіть страхи. Окрім цього, Нова українська школа передбачає навчання спільно з ігровими моментами, а також письмо не ручками, а лише олівчиком.

«Діти у 1 класі будуть писати лише олівчиком. У цьому немає нічого поганого, бо дитина, коли пише олівчиком, має можливість виправити свою помилку, має можливість затерти гумкою те, що написала неправильно. Також вже зараз вчителям молодшої школи рекомендується не використовувати червоної ручки для того, щоб не акцентувати увагу на поганому, бо завжди червона ручка асоціюється з чимось поганим. Сьогодні вчителі використовують зелену ручку, і таким чином вони показують, що це треба зробити краще, а не вказують на якусь помилку. Окрім цього, під час навчання будуть використовуватися різні види читання, і, звичайно, буде рефлексія – отримання зворотного зв’язку від дитини», – пояснюють творці освітнього законодавства.

А родзинкою навчального процесу Нової української школи стане навчання з наборами Lego. Хоча для Львівської області такий спосіб науки не є новинкою. У деяких дошкільних закладах вже є Lego-конструювання, що, за словами фахівців, сприяє розвитку дітей. Такими наборами Lego всі школи має забезпечити Міністерство освіти України. Та згідно з інформацією на сайті Нової української школи, набори Lego завозитимуть у 4 етапи. Турківський район може отримати ці набори не раніше вересня 2018 року.

 

Без співбесід, оцінок та домашніх завдань

Цьогорічним першокласникам значно «спростили життя», адже тепер, коли зараховуватимуть дітей у школу, не будуть проводити жодних співбесід. Фахівці кажуть, що відміна співбесід є позитивним нововведенням, адже дитина у шість років не зобов’язана показувати рівень своїх знань.

«Нова українська школа передбачає багато ігрової та експериментальної діяльності. Дитина, яка йде до першого класу, повинна чогось навчитися, навчитися граючись. То чому вона повинна вже показувати букви чи розуміти певні речі? Для дитини це є психологічно-травматично. Діти у такому віці є надто маленькими, аби проходити такі випробування. Окрім цього відмінили оцінки та домашнє завдання у 1 та 2 класах. Оцінювати будуть так: вчителі писатимуть – добре, відмінно, чудово. Також будуть певні заохочення у вигляді наліпок. Звичайно, що з третього класу оцінка буде, бо таким чином викладач та батьки зможуть побачити результати навчання дитини», – розповідають у відділі освіти РДА.

Також у новому навчальному році першокласники не будуть навчатися за «Букварем», адже Нова українська школа передбачає новинку: навчання від тексту до букв. Дитина вивчатиме алфавіт вже після того, як навчилася читати. Також навчання відбуватиметься по навчальних книжках, які побудовані по іншій системі, аніж «Буквар».

Варто зазначити, що всі першокласники матимуть нові підручники, ними школярів забезпечуватиме держава. У свою чергу, в департаменті освіти ЛОДА запевняють, що батькам із власного гаманця не доведеться платити за підручники.

 

Інклюзивна освіта

Вимогою Нової української школи є впровадження інклюзивної освіти. Тобто, діти з особливими потребами зможуть навчатися у звичайних класах.

«У порівнянні з 2015 роком, кількість навчальних закладів, де відкрили інклюзивні класи, у Львівській області зросла втричі. Школи радо відкривають двері для дітей з особливими потребами, звичайно, якщо дитина самостійно, чи з допомогою батьків, відвідуватиме навчальний заклад.

 

Виклик для вчителів

Нова українська школа буде одним із найбільших викликів саме для вчителів, оскільки їм потрібно працювати по-новому, адже будуть зовсім інші підходи та методи навчання. Підготовка вчителів до Нової української школи вже розпочалася. Вчителям, які будуть набирати перші класи з 1 вересня 2018 року, показують та розказують, що таке ранкова зустріч, інтерактивні методи навчання, та як навчати дітей в ігровій формі.

 

Співпраця батьків та школи

Один з принципів Нової української школи – партнерство між школою та батьками. Батьки можуть створювати свої органи громадського самоврядування, і таким чином впливати на освітній та виховний процеси. Батькам доведеться більше співпрацювати з дітками, адже буде дуже багато практичної та дослідницької роботи, які вони виконуватимуть разом.

У Міністерстві освіти України наголосили на тому, що батьки повинні зрозуміти: ніхто від них додаткових коштів не може вимагати. Це можуть бути виключно їхні благодійні внески. І правильно було би, якби це перевели в офіційну площину, перераховували благодійні кошти на спеціальні рахунки навчальних закладів для використання на певні потреби. Рахунки –мали б бути розміщені на сайті навчального закладу. Прозорим для кожного має бути й використання коштів. Щоб у будь-який час батьки могли глянути, на що потрачені благодійні внески.

Отже, цьогорічних першокласників, без перебільшення, можна назвати першопрохідцями у Новій українській школі. Адже на них та їхніх батьків чекає насправді багато новинок, які ще не використовували в минулих роках під час занять у школах. Час покаже, чи реформа – Нова українська школа – сприятиме появі в дітей бажання вчитися та розвиватися по-новому. Відтак і результат від таких нововведень – побачимо вже згодом…

Підготував Василь ВАСИЛЬКІВ

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наша газета у PDF

Турка з висоти пташиного польоту


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/boykivsh/boykivshchina.info/www/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 44

Ми у Facebook

Facebook Pagelike Widget

Шукати на сайті

Архіви