В єдності - сила народу

Народний часопис турківщини

ЧИ ПРИЙМЕ ВАС ЛІКАР БЕЗ ПІДПИСАНОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ?

Дата: 03.07.2018 Кометарі: 0

Серед населення поширюють думку, що з 1 липня жителі України будуть отримувати лише невідкладну допомогу, а декларацію із сімейним лікарем потрібно укладати негайно, бо потім буде пізно. Отже, чи правдива ця інформація і чи прийматиме лікар без підписаної декларації   з 1 липня, будемо з’ясовувати у заступника голови Турківської РДА Юрія Лила.

– Це неправдива інформація. Право на медичне обслуговування гарантується Конституцією   та іншими законами України. Ймовірною причиною таких повідомлень є зміна системи фінансування для 149 медзакладів первинки, які вже уклали договори з Національною службою здоров’я України. Але через засоби масової інформації нам всім майже півроку повідомляється і піднімається питання про підписання декларацій із сімейним лікарем. Тобто кожен лікар уже давно набирає певну кількість громадян – своїх пацієнтів. Та, на превеликий жаль, підписують декларацію з лікарем ще дуже мало людей. У декого їх – незначна кількість , а до   досвідчених, затребуваних медиків можливо вже скоро й   закінчиться запис. Лікарю дозволяється підписувати не більше як 2000 декларацій. І якщо він набере відповідну кількість пацієнтів, то зможе вам відмовити. Якщо лікар не має стільки підписаних декларацій, він не має права вам відмовити. Дуже велика група громадян потрапляє в червоний список (ті, хто до реформи був закріплений за лікарем, але не підписав декларацію), їх будуть приймати, бо не правильно казати, що ви не підписали декларацію, і вас не будемо приймати. Але за таких пацієнтів держава платить 240 грн. в рік. І за такі гроші лікарі неохоче будуть братися за лікування. Ті, що уклали декларацію, потраплять у зелений список. За кожного пацієнта, який підписав декларацію з сімейним лікарем, держава виділятиме 370 грн., із застосуванням вікових коефіцієнтів. Я рекомендую людям серйозно подумати про своє здоров’я. Адже за минулі роки ми виховали цілу армію громадян, які лише чекають, що прийде добрий дядя і для них що-небудь зробить, чи за них потурбується. Ось тут необхідно ламати цей менталітет і замислитися над своїм здоров’ям: а як же я завтра прийду до лікаря, який лікар мене зустріне? Бачу, що для когось все одно, який лікар його прийме, бо йому наплювати на своє здоров’я. Але так не має бути. Зараз дано унікальну можливість кожному з нас вибрати собі лікаря, і не просто лікаря, а вибрати, образно кажучи, собі члена сім’ї, особистого, персонального адвоката свого здоров’я. Перший раз в житті людині надано такий шанс, але до багатьох поки що це не доходить.

– Юрію Дмитровичу, як Ви оцінюєте таке нововведення як електронна черга до лікаря, запис на прийом через Інтернет? Дехто вважає, що половина черги в кабінет до лікаря буде без запису, половина, мабуть, буде з’ясовувати, хто на яку годину записувався; чекатимуть, чи буде «віконце», бо лікар сказав, якщо буде «віконце», тоді їх приймуть. Вочевидь, й далі не стануть вільними коридори в поліклініці?

– Звичайно, що в ідеалі краще би було, якби був запис. Людині (як, наприклад, у приватній клініці) називають дату, годину, тобто дають «віконце»: 15 хвилин – ти прийшов, обстежився. Таким чином виключається контакт з хворими людьми, які стоять у черзі. Це було би в ідеалі. Але на сьогоднішній день, поки що йде переломний момент у медицині, і практично не вистачає лікарів – справжніх фахівців. Хороший лікар – це також дефіцит. Якщо так можна сказати комерційною мовою, це високоліквідний товар (послуга), яку швидко розкуповують або розхапують. Якби кадри лікарів були повністю укомплектовані, то цього, звичайно, не було би.   На превеликий жаль, зараз запит на мудрих лікарів значно більший, аніж їх наявність.

– А як іде процес підписання декларацій з лікарями у нашому районі?

– Не легко і дуже поволі. Чому так? Перш за все, на це є об’єктивні причини. Одна з них – у нас не всі лікарські амбулаторії укомплектовані сімейними лікарями. Маємо 13 амбулаторій, і тільки в шести є сімейні лікарі. Крім цього, у поліклінічному відділенні лікарні в Турці , та й у Борині, донедавна не було комп’ютерного обладнання, яке було би персональним (тобто, щоб кожен лікар, який працює з пацієнтом, мав його). Усе це й стримувало підписання декларацій. Крім цього, частина лікарів пішла у відпустку, дехто з лікарів перебував на лікарняному, а якась частина була на медичних курсах. У зв’язку з цими обставинами, на сьогоднішній день Турківський район займає одне із останніх місць в області з дуже низьким коефіцієнтом (близько 1% ) укладення декларацій.

– Як змінити цю ситуацію?

– Звичайно, що багато що залежить і від певних адміністративних рішень. І вже окремі кроки в цьому напрямку зроблені. Зокрема закуплено ноутбуки для лікарів та програмне забезпечення, принтери. Це дасть можливість лікарям працювати оперативно і швидко з пацієнтами при підписанні й оформленні декларацій. Крім цього, потрібно думати над тим, як укомплектувати штат сімейних лікарів у сільських амбулаторіях. Бо ця кількість лікарів, яка є на сьогоднішній день, вкрай недостатня.

Ще раз підкреслю, що підписувати декларацію з пацієнтами мають право сімейні лікарі, лікарі-терапевти і лікарі-педіатри. Тобто не всі лікарі, які працюють в Турківській центральній районній лікарні, мають право підписувати декларацію. Підписують в Турківській поліклініці   – терапевти і педіатри, в Боринській – також педіатри і терапевти, до речі, й сімейний лікар там є, і в таких населених пунктах як Верхнє Висоцьке, Вовче, Ільник, Ясениця, Верхнє Гусне, Явора і В.Яблунька. Можна вибрати собі лікаря, що проживає на території вашої сільської ради, або ж лікаря в Турківській чи Боринській поліклініці, або лікаря зі Львова чи Самбора, та укласти з ним декларацію. Тут вибір є широкий і зовсім немає прив’язки до місця проживання. Тож   підписати декларацію з лікарем потрібно, бо з 1 січня ви зможете потрапити на прийом до вузькопрофільного спеціаліста (уролога, кардіолога, невролога, хірурга) тільки після направлення від вашого сімейного лікаря.   Укладена декларація дає ряд переваг і пільг як лікарю, так і пацієнту. Бо ви зможете до такого лікаря передзвонити в будь-який день і в будь-яку годину, проконсультуватися з ним, він може дати вам направлення до профільного спеціаліста, і, відповідно, буде цікавитися вашим здоров’ям.

– Нагадайте ще раз нашим читачам, які кроки потрібно зробити для того, аби підписати декларацію?

– Дуже небагато. Вибрати лікаря, взяти паспорт та ідентифікаційний код і прийти з цими документами до цього лікаря. Прийшовши, ви даєте йому свій паспорт та ідентифікаційний код, решту – справа лікаря. Він заповнює в електронному онлайн-режимі вашу анкету, після чого вам приходить есемеска на ваш мобільний телефон. Ви повинні потім віддзвонити лікарю і сказати номер цього есемес-повідомлення. Номер лікар вводить як код, і ви будете зареєстровані в електронній системі Національної служби здоров’я України. Тому ще раз звертаюся до всіх жителів району, аби вони цим питанням цікавилися, приходили до лікарів і укладали декларації. Тобто цей процес має бути двостороннім: і з боку лікаря, і з боку пацієнта. Слід сказати, що з нового року державне фінансування на первинну ланку медицини буде збільшено. Лікарі, які наберуть собі пацієнтів, будуть мати вищу заробітну плату, а, відповідно, щоб не втратити пацієнтів,   стануть більш уважно і відповідально ставитися до них і стежити за їхнім здоров’ям.

– У нас проживає багато людей старшого віку, одиноких ,пристарілих громадян, які, за станом здоров’я, не можуть самотужки відвідати лікаря і підписати з ним декларацію.

– Так, є така проблема. Людям, які мають солідний похилий вік, важко прийти самим в поліклініку до лікаря і зареєструватися у нього. Я думаю, що в цьому допоможуть нам і соціальні служби району; і родичі, що проживають з такими людьми. Вони повинні взяти відповідальність на себе, щоби допомогти їм підписати декларацію з лікарем. Бо є певні моменти, коли старшим людям буде важко. Перш за все, це фізично прийти до лікаря з паспортом та ідентифікаційним кодом, а, по-друге, – не всі старенькі вміють користуватися мобільним телефоном та читати есемески. Тому закликаю родичів, які мають таких людей, проявити до них увагу і зробити усе, щоб зареєструвати їх в першу чергу, бо вони найбільше потребують медичного огляду і медичної опіки.

Я думаю, що у плані підписання декларацій з сімейними лікарями в нас усе буде добре. З боку влади, як я сказав, зроблено вже певні кроки з метою покращення матеріально-технічного забезпечення сімейних лікарів. Але маємо проблему, яку не так легко вирішити, – це кадрова проблема. Нам потрібні молоді і хороші медичні фахівці. Надіюся, що медична реформа й спрямована на те, що такі лікарі прийдуть, адже будуть мати хорошу заробітну плату і бажання працювати в нашому гірському районі.

Розмовляла Ольга Тарасенко.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наша газета у PDF

Турка з висоти пташиного польоту


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/boykivsh/boykivshchina.info/www/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 44

Ми у Facebook

Facebook Pagelike Widget

Шукати на сайті

Архіви