В єдності - сила народу

Народний часопис турківщини

ЧИ НЕ ПРИДУШИТЬ ЗЕЛЕНИЙ ТУРИЗМ ВІТРОВУ ЕНЕРГЕТИКУ?

Дата: 01.03.2019 Кометарі: 0

Давнішня і суперечлива темабудівництво на теренах Турківщини вітропарківднями знову набула розголосу на сесії Завадівської сільської ради, з таким же дискусійним  ставленням до неї, як і пять років тому. Власне тоді широкий загал наших краян чи не вперше дізнався про вітрову енергетику, яка в цивілізованому світі давно здобула популярність та крок за кроком наближається до рубікону, пройшовши який, має всі шанси витіснити теплові електростанції. І що дивно, на Заході в силу вітру повірили та належно оцінили, давши зелене світло, а в нас, уже декілька років, спантеличена публіка, незграбно керована поводирями – нігілістами, вперто ставить палиці в колеса та видумує все нові й нові «аргументи», йдучи проти вітру – в прямому розумінні, а відтак – всупереч здоровому глузду. Одні «захисники довкілля», без жодної аргументації, стверджують , що в радіусі десятків, або й сотні кілометрів від місця розташування вітряків, згинуть усі бджоли, зникнуть птахи, а корови, що випасатимуться неподалік, даватимуть радіоактивне молоко, та й гриби уже будуть не екологічно чистими, а щось на зразок чорнобильських. Дехто переляканий з того, що під впливом електромагнітного поля, яке ніби накриє всю околицю, втратить сон, не зможе контролювати нервову систему. А жартівники попереджають про сильні вітрові потоки, спричинені вітряками, застерігаючи, мовляв, на голові складно буде втримати кашкет, тай жінкам спідниці доведеться притримувати, щоб не потрапити в пікантну ситуацію. Але, на щастя, є чимало тих, що мислять раціонально й прагматично.

Подорожуючи Європою, чи перебуваючи там на заробітках, багато наших земляків бачили велетенські вітропарки, які нікому і ні в чому не шкодять, а навпаки -забезпечують комфорт і екологічну  стабільність , витісняючи з енергетичного ринку енергоутворюючі комплекси з величезним викидом в атмосферу шкідливих хімічних сполук.

А ось що пише з цього приводу кандидат економічних наук В. Школа: « Останнім часом нетрадиційні та відновлювальні джерела енергії стали одним із важливих критеріїв сталого розвитку світової спільноти. Головними причинами є очікуване вичерпання запасів органічних видів палива, зростання їх ціни, недосконалість та низька ефективність технологій їх використання, шкідливий вплив на довкілля тощо. Загострення проблеми використання традиційних джерел енергії в Україні обумовлює необхідність розвитку вітчизняної енергетики на основі запровадження енергетично ефективних та екологічно чистих технологій. Таким джерелом є вітроенергетика, для розвитку якої Україна має всі умови. Слід сказати, що вітрова енергія є конкурентоспроможною, порівняно з іншими видами енергії. Враховуючи той факт, що у процесі її виробництва не використовується паливо чи інші ресурси, її вартість не зростає, а навпаки – з кожним роком зменшується, завдяки новим технологіям. В той же час, вітрові електростанції мають і недоліки, головним з яких є створення шуму високої частоти. Однак, нові інженерні рішення дозволили вирішити цю проблему». Далі науковець аналізує стан розвитку вітрової енергетики в нашій державі, наголошуючи ,що, за прогнозними розрахунками, максимально ефективне використання енергії вітру дасть можливість щорічно виробляти 5,71 млн. МВт/год, забезпечити 2,5 % загального річного споживання електроенергії в Україні. «А для забезпечення ефективності вітроенергетики, розміщення вітроелектростанцій слід планувати у районах, де середньорічна швидкість вітру складає не менше 6м/с. В Україні такими регіонами є узбережжя Чорного і Азовського морів, у степових районах, ну й, звичайно, наші Карпати»,- каже науковець. При цьому він підсумовує, що вітрові електростанції є економічно та енергетично вигіднішими за ТЕС або АЕС.

Безумовно, вигоду від розміщення вітропарків матимуть і громади. Можливо, не надто вже й велику. Але місцеві жителі бодай частково отримають роботу, принаймні на стадії будівництва. Бюджет наповнюватиметься, хоч і не захмарним  земельним податком , та й інвестиційна угода, зазвичай, передбачає 5% коштів від загальної вартості   об’єкта для потреб громади. А це – ремонт доріг, ФАПів, народних домів, навчальних закладів. Колишній  Завадівський сільський голова Іван Чудак, запрошений на недавню сесію сільради, яка, власне, розглядала питання затвердження нормативно грошової оцінки землі, що може бути виділена для спорудження  Карпатської ВЕС, розповів, що місцева громада уже багато втратила, не надавши згоди  на спорудження вітропарку поблизу села Мельничне раніше. Це приблизно 3.5 мільйона гривень не отриманого податку на землю. До того ж, 1 мільйон гривень могла отримати Боринська селищна рада, 0,5 мільйона гривень – Ільницька сільська рада. І вина в цьому не людей, присутніх на сільських сходах, де обговорювали питання спорудження вітряків, а підбурювачів, яким абсолютно байдуже, як розвиватиметься село. Їм важливіший популізм, мовляв, дивіться, який я великий захисник інтересів народу.

 Зрештою, маючи на своїх теренах потужного інвестора, завжди можна звернутися за фінансовою допомогою, наприклад, для співфінансування  мікропроекту, як внесок громади. Як свідчить практика, досить складно активістам зібрати необхідні кошти на ці потреби, бодай по 50 гривень з двору.

Не ламати ,як кажуть, списи, а затвердити нормативно грошову оцінку землі для майбутнього будівництва та експлуатації Карпатської ВЕС закликав місцевих депутатів голова Турківської районної ради Володимир Лозюк, що був присутній на сесії. В іншому випадку це зробить управління Держгеокадастру у Львівській області, як це визначено законодавством.

А яку вигоду матиме від вітропарку ( заплановано спорудження10 вітряків) Завадівська громада? За словами сільського голови  Мар’яна Сакаля, щороку сільська рада отримуватиме  за 54 гектари землі за межами села Мельничне, що надасть в оренду Карпатській ВЕС на три роки на етапі будівництва вітряків – по  900 тисяч гривень. А коли вітропарк спорудять, в оренді залишиться близько 10 гектарів – щорічна орендна плата складатиме 169 тисяч гривень. До того ж, згідно інвестиційної угоди, громада отримає 15 мільйонів гривень як одноразову допомогу.

З огляду на це – схвально, що рішення сесія прийняла позитивне. Хоча деякі депутати уже вкотре проголошували страшилки про шкоду вітрової енергетики, що її присутність на наших теренах перешкоджатиме розвитку зеленого туризму, який уже майже тридцять років на Турківщині перебуває в зародковому стані. І лише поодинокі випадки час від часу нагадують про його перспективи. Насправді ж, як вітрова енергетика, так і зелений туризм можуть в нашому краї розвиватися одночасно, не створюючи перешкод одне одному. Вітряки, для прикладу, приноситимуть користь  громадам сіл Завадівка чи Вовче, етновідпочинок – гуснянам  чи кривчанам. Тут важливо, щоб у нас було практичне розуміння перспектив розвитку краю загалом, та кожного населеного пункту зокрема. Сьогодні маємо невтішну перспективу вимирання деяких  сіл, які за 10 чи 15 років стануть пустками. Тоді уже про розвиток цих територій ніхто й мову не заводитиме.

А щоб такого не трапилося, маємо бути мудрими, виваженими, розуміти те, що категоричне «ні» користі для району не принесе. Потрібно використовувати найменшу можливість, надаючи сприяння тим, хто хоче вкласти кошти в наш депресивний край, втілюючи перспективні проекти.

Василь Васильків.

P.S. Рішення про нормативно-грошову оцінку землі для Карпатської ВЕС прийняла і Боринська селищна рада та Ільницька сільська рада. Таким чином, віриться,  запущено новий старт вітрової енергетики на Турківщині.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наша газета у PDF

Турка з висоти пташиного польоту


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/boykivsh/boykivshchina.info/www/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 44

Ми у Facebook

Facebook Pagelike Widget

Шукати на сайті

Архіви