В єдності - сила народу

Народний часопис турківщини

ДО ПОЛЬЩІ – ЧЕРЕЗ ЛОПУШАНКУ (РОЗШИРЕНО)

Дата: 12.04.2019 Кометарі: 0

Якщо хтось думає, що відкриття пункту пропуску через державний кордон є простим і швидким для реалізації, то він дуже помиляється. В цьому контексті можна наводити багато прикладів, коли через численні процедурні міжурядові узгодження, ця справа затягувалася на десятиліття. Взяти хоча б перехід Нижанковичі-Мальховіце, що на Старосамбірщині. Практично його відкриттям займаються майже з часу нашої незалежності. А символічну стрічку, схоже, перерізатимуть лише у 2019 році. Зрештою, й у нас, на Турківщині, про «вікно» в Європу місцеві керівники, обласні чиновники та й урядовці з Києва, депутати різних рівнів дискутують уже добрих два десятиліття. Пригадуються численні виїзди делегацій на лінію кордону в с.Боберка, обіцянки та запевнення, мовляв, ось-ось і Турківщина матиме пункт пропуску з Польщею. Окремі керівники навіть вимальовували дорожню карту транскордонного співробітництва, приписуючи собі величезні заслуги. Але спливали роки, оптимісти забували обіцянки, а в людей появлялося все більше зневіри та розчарування. Власне через це, спілкуючись з людьми, часто доводиться чути: ніякого переходу на Турківщині не буде, все це – обіцянки.

Втім, не заради похвали, а для справедливості, потрібно відзначити, що найближче підійшов до вирішення проблеми відкриття пункту пропуску на Турківщині, депутат Верховної Ради України Андрій Лопушанський. Як він сам стверджує, попередні організаційні питання уже зроблено на 80 відсотків. До того ж, належно оцінив його роботу з транскордонного співробітництва й голова Львівської ОДА Олег Синютка.

Пригадується історія трьох-чотирьохрічної давності. Тоді Андрій Ярославович пообіцяв докласти максимум зусиль для відкриття переходу з Польщею в межах нашого району. При цьому він просив розуміти, що це не робиться помахом чарівної палички, а щоденною багаторічною наполегливою працею. Тоді ж нардеп та його команда активно включилися в роботу. Темі питання відкриття пункту пропуску Лопушанка-Міхновець було присвячено цілий ряд міждержавних урядових зустрічей і консультацій, прийнято ряд рішень. Тричі, під патронатом Андрія Лопушанського, проходили Дні добросусідства: двічі – в с. Лопушанка, і один раз – в с. Міхновець (Республіка Польща). До речі, як і три- чотири роки тому, так і зараз, наші сусіди наголошують, що цей пункт пропуску є наразі найоптимальнішим і найшвидшим до відкриття. В тому числі й у фінансовому плані. Виходячи з цього та враховуючи побажання жителів Боберківського куща, частини сіл Старосамбірського району, депутат взявся за облаштування доріг сполученням Жукотин-Боберка (через Дністрик Дубовий) та Лімна– Дністрик (Старосамбірського району). Також зроблено під’їзну дорогу від кінця с. Лопушанка до кордону. На даний час її засипають гравієм. А вищеназвані дороги стануть надзвичайно важливими в доїзді до майбутнього пункту пропуску в Лопушанці з сіл Боберка, Верхня Яблунька та Шандровець, а також сіл Старосамбірщини. А там, дай Бог, за якийсь період, буде відкрито й перехід в Боберці, розмови про який вже давно набили оскому.

Важливо розуміти, що, згідно перспективного плану, пункт пропуску Лопушанка-Міхновець буде розрахований на транспорт до 3,5 тонн та на піший перехід. А вже сьогодні, враховуючи побажання жителів прикордонних сіл, тричі на місяць в Лопушанці працює тимчасовий пункт перетину кордону. Так минулої суботи вперше майже 80 жителів Турківщини відвідали Польщу, скориставшись добрим почином депутата. Спілкуючись з жителями довколишніх сіл після повернення з сусідньої країни, почув багато вдячних слів та відчув, що отримали вони величезне задоволення. А сам Андрій Ярославович, проходячи в цей день через пункт пропуску, вкотре наголосив, що відкриття переходу тут на постійній основі – це його пріоритетне завдання. При цьому він подякував прикордонникам – як українським, так і польським – за гарно організовану роботу. Добре було організовано й підвіз до кордону – з нашого боку, а відтак – від лінії кордону до м. Устрики Дольні. До речі, через тимчасовий пункт пропуску до Польщі можуть поїхати й велотуристи.

– Важливо, що люди показують владі своєю активністю і бажанням у плані відвідин сусідньої держави необхідність будівництва пункту пропуску. До слова він буде унікальний тим, що вся інфраструктура знаходитиметься на українському боці, а це – додаткові робочі місця та збільшення надходження податків до бюджету. Досі на периметрі українсько-польського кордону немає жодного такого пункту пропуску. На всіх інфраструктура знаходиться на польській території, – наголосив Андрій Ярославович.

Важливим днем для транскордонного співробітництва стане засідання міжурядової комісії, яка 15 квітня прибуде в Лопушанку і зазначить там координати майбутнього пункту пропуску. Після цього Міністерство закордонних справ України надасть ноту Польщі, щоб наші сусіди підтвердили чітке планування будівництва. Зрозуміло, що доведеться пройти ще цілий ряд узгоджень та процедур, які, можливо, розтягнуться на два-три роки. Але справу розпочато, закладено добру основу для майбутнього успіху. Це підтвердив і голова Турківської РДА Олександр Лабецький, який 6 квітня разом з депутатом Верховної Ради України Андрієм Лопушанським побував у с. Лопушанка, поспілкувався з польськими прикордонниками та представниками влади. В розмові війт гміни Чарна Богдан Кохановський відзначив, що й поляки мають бажання і потребу у відкритті цього пункту пропуску, а , як приклад, розповів, що в с. Чарна живе  жінка, уродженка с. Лопушанка, що вийшла заміж за поляка. І, зрозуміло, що вона хоче в дні роботи тимчасового пункту пропуску відвідати своїх рідних.

Очевидно, що дуже складно рухати проблему відкриття пункту пропуску, коли з українського боку немає під’їзної дороги, а тому Андрій Лопушанський уже неодноразово звертався до різних владних інституцій про виділення коштів на дорогу Турка-Лопушанка. І ще одна приємна новина: уже в цьому році за кошти Європейського Союзу буде капітально відремонтовано відділ прикордонної служби «Лопушанка», з відповідним сучасним оснащенням та забезпеченням транспортними засобами.

Завтра відбудеться чергова поїздка турківчан до Польщі через тимчасовий пункт пропуску в с. Лопушанка. Виїзд автобусів з Турки від РДА – о 8.00 год.

Василь Васильків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наша газета у PDF

Турка з висоти пташиного польоту


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/boykivsh/boykivshchina.info/www/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 44

Ми у Facebook

Facebook Pagelike Widget

Шукати на сайті

Архіви