В єдності - сила народу

Народний часопис турківщини

СТАРТ РЕОРГАНІЗАЦІЇ ТУРКІВСЬКОЇ ВТОРИНКИ

Дата: 16.09.2019 Кометарі: 0

У четвер, 12 вересня, на сесії районної ради, депутати дали старт реорганізації турківської вторинки, прийнявши рішення про перетворення Турківської центральної комунальної лікарні в комунальне некомерційне підприємство «Турківська ЦРЛ». Дякувати Богу, все відбулося спокійно, як кажуть, без істерик та взаємних звинувачень, хоча ще не так давно медики активно виступали проти реорганізації: збирали збори, на яких звинувачували районну владу  в тому, що вона хоче знищити медицину.

Рішенням сесії покроково визначено процедуру реорганізації, із зазначенням, хто і в які терміни має займатися ліквідацією існуючого підприємства та створенням нового. Як передбачає законодавство, депутати створили комісію, що  вирішуватиме всі процедурні питання. Очолив її т.в. обов’язків головного лікаря Турківської КЦРЛ Костянтин Коробов. Заступником голови став заступник голови Турківської районної ради Василь Костишак, а членами – заступник головного лікаря Турківської КЦРЛ Петро Ігнацевич, заступник голови Турківської РДА Юрій Лило, директор КНП «Боринська районна лікарня», депутат районної ради Ігор Маркін, головний бухгалтер Турківської КЦРЛ Світлана Павлик, спеціаліст-бухгалтер Турківської КЦРЛ Лідія Копитчак, начальник відділу кадрів Турківської КЦРЛ Галина Анохіна, юрисконсульт Турківської КЦРЛ Марія Яворська.

Перед прийняттям рішення голова Турківської районної ради Володимир Лозюк наголосив, що процедура реорганізації не є простою, але неминучою. І, власне тому треба провести її швидко і якісно. Можливо уже з 1 січня 2020 року новостворене некомерційне підприємство на 100 відсотків запрацює, хоча кажуть, що декілька місяців наступного року можуть ще бути перехідними.

А тим часом керівник Національної служби здоров’я України Олег Петренко 10 вересня у Львові анонсував зміни, які відбудуться у сфері охорони здоров’я у 2020 році. Також він представив нову директорку Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Мар’яну Возницю, яка допомагатиме втілювати ці зміни у 8 областях Західної України.

Керівник НСЗУ анонсував лише деякі зміни на вторинці, хоча уже розроблена конкретна програма медичних гарантій, де вказано, які послуги буде оплачувати НСЗУ та скільки вони коштуватимуть. Ця програма вперше буде включена у держбюджет на 2020 рік. Та оскільки її мають затвердити депутати Верховної Ради України, офіційно відкрити всі карти НСЗУ планує можливо наступного тижня.

Що зміниться для пацієнта?

За словами Олега Петренка, у програму медичних гарантій (гарантований пакет медичних послуг) включені послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної і реабілітації, де чітко визначено, скільки за конкретну послугу НСЗУ заплатить медзакладу, який її надає.

Зараз визначено пріоритетні напрямки, за якими медичні послуги у стаціонарах українцям буде оплачувати держава: лікування гострого мозкового інсульту, гострого інфаркту міокарда, пологи, складна неонатальна допомога та ендоскопія і дослідження, спрямовані на виявлення онкологічних захворювань на ранній стадії. Таке лікування для пацієнтів буде безкоштовним, точніше за них медзакладам заплатить НСЗУ.

За попередніми даними, пологи коштуватимуть 8500 гривень, лікування інсульту – 19500 грн., інфаркту – 15500 грн.

«Якщо заклад уклав договір з НСЗУ на надання пріоритетних послуг і отримуватиме оплату за цим договором, у пацієнта не мають права вимагати гроші за це, чи пропонувати купити ліки за власні кошти. Якщо таке трапиться, пацієнт може звернутися в контакт-центр НСЗУ, за номером 16-77 і поскаржитися. НСЗУ вивчить цей випадок і буде вживати відповідні заходи. Ми маємо право призупинити оплату, і навіть розірвати договір», – каже Олег Петренко.

Лікаря на вторинній ланці також обирає пацієнт за такою ж самою процедурою, як і на первинці: сімейного лікаря, педіатра чи терапевта.

«Пацієнт отримав скерування від лікаря на планову операцію, скажімо, у нього грижа. Він сам обирає хірурга чи медзаклад, в якому хоче прооперувати. І гроші за операцію НСЗУ заплатить тому закладу, якого обере пацієнт», – каже Олег Петренко.

 Такий принцип діятиме і при виборі медзакладу, де жінка хоче народжувати. Вона матиме право вибирати лікаря і пологовий будинок сама. Без прив’язки до місця проживання. Як і в попередньому випадку, гроші за пологи НСЗУ заплатить медзакладу, який вона обрала.

«А ось візит до лікаря без скерування пацієнт оплачуватиме за власні кошти. Потрапити на прийом до кардіолога, офтальмолога, невропатолога та інших вузькопрофільних спеціалістів, минаючи сімейного лікаря, і отримати консультацію безкоштовно – не вийде. Якщо в пацієнта є проблеми і сімейний лікар бачить, що самому з ними не впоратися, він дає пацієнту скерування до спеціаліста, і тоді консультація буде безкоштовною. Тобто за цю медпослугу заплатить НСЗУ. Отже, якщо людина хоче потрапити на консультацію до вузькопрофільного спеціаліста без скерування, вона може це зробити, заплативши за послугу власні кошти», – наголошує Олег Петренко

Що зміниться для медичних закладів вторинки?

За словами Олега Петренка, уже в наступному році буде ліквідовано зрівнялівку. Про що йдеться? Є лікарні, які мають, для прикладу, хірургічне відділення на 30 місць, але в одній роблять 150 операцій, в другій – 50. В одних до хірурга стоїть черга, а в іншій її немає. Але зараз вони фінансування отримують однаково. З наступного року цього не буде. НСЗУ буде платити лікарям за надані послуги. Тож ті лікарні, які оберуть пацієнти, будуть фінансуватися краще, а ті, до кого пацієнти не підуть, звичайно відчуватимуть фінансову скруту. Це, відповідно, відіб’єтьтся й на зарплаті медперсоналу.

Фінансування лікарень за новим принципом уже розпочнеться з квітня 2020 року, наголосив, відповідаючи на запитання журналістів, Олег Петренко. Одночасно він додав, що на фінансування від НСЗУ можуть розраховувати ті медзаклади, які стали комунальними некомерційними підприємствами, мають ліцензію, комп’ютери підключені до електронної системи охорони здоров’я, необхідне обладнання та персонал. На Львівщині майже 80 процентів медзакладів готові до таких змін. Схоже, що й Турківщина в цьому плані не пастиме задніх.

Василь Васильків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наша газета у PDF

Турка з висоти пташиного польоту


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/boykivsh/boykivshchina.info/www/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 44

Ми у Facebook

Facebook Pagelike Widget

Шукати на сайті

Архіви