В єдності - сила народу

Народний часопис турківщини

УРОКИ КРАЄЗНАВСТВА ПРОВОДЯТЬ ПЕДАГОГИ РАЙОНУ НА БАЗІ МУЗЕЇВ М. ТУРКА

Дата: 30.10.2019 Кометарі: 0

Пріоритетним напрямком виховання дітей та молоді в національній системі освіти є патріотичне виховання. Виховання любові і дбайливого ставлення до рідної землі – своєї «малої батьківщини», її історії, поваги до народних традицій і звичаїв записано основним пунктом у плані роботи кожного педагога і вихователя. Виходячи з цього, вже не перший навчальний рік, на базі народного музею «Бойківщина», починаючи з вересня і закінчуючи травнем, завдяки активній і цілеспрямованій  підтримці районного відділу освіти Турківської РДА, проходять ці уроки краєзнавства.

У виставкових залах історії та етнографії нашого народного музею школярам розповідають про рідний край, розвиток Турківщини, починаючи з Х-го століття й по сьогоднішній день; діти дізнаються, звідки походить назва «бойки» та назва нашого міста, про традиції і побут горян та багато чого іншого.

– Окрім краєзнавчих, організовують у нас й уроки народознавства, але в переважній більшості – все-таки краєзнавства. Під час екскурсій школярам ми робимо головний  наголос на житті, історії і розвитку Бойківського краю – на побуті його жителів – бойків, їхньому одязі, своєрідній бойківській вишивці, писанкарстві. Діти дуже люблять роздивлятися взуття бойків, і серед них завжди є охочі приміряти дерев’яники. Із цікавістю юні екскурсанти слухають розповідь про те, як у давнину в нас вирощували льон. Як його сіяли і обробляли, як ламали на ламанці, затим перетирали на перетирачці та спеціальною щіткою розчісували, на куделі робили нитки – пряли пряжу, а пізніше на ткацькому верстаті ткали полотно, чи на кроснах, як його відбілювали й шили з нього одяг, – каже завідувач музею, заодно і його екскурсовод, Руслана Юсипович. – Особливо звертають діти увагу на дерев’яні побутові вироби, які є у колекції музею, – на горнятка-двійнятка, сільничку, ложку-варішку (вона у вигляді черпачка, і діти під час екскурсії завжди приміряють, як би вони з цієї ложки їли), ручний міксер – колотівку. Хлопчикам і дівчаткам цікаво і весело під час таких уроків. Вони із захопленням  роздивляються бойківські писанки, а ми, в свою чергу,  радо запрошуємо всіх брати участь у майстер-класах з писанкарства, де б вони могли навчитися самі писати писанки. Уважно слухають школярі розповіді й про дерев’яні церкви, навіть приєднуються до бесіди, розказують, де вони бачили такі церкви та чи є подібні храми у їхньому селі.

– Два місяці як уже триває новий навчальний рік. Хто першим завітав до вас на урок краєзнавства?

 – Минулого тижня у нас побували на екскурсії маленькі діти – другокласники Турківської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 (сорок учнів),  присвячена  вона була Дню захисника Вітчизни. на тему «Я люблю Україну». Я розповіла діткам про історію Української Повстанської Армії, Українських Січових Стрільців, бої на теренах Турківщини під час Другої світової війни, й про героїзм наших земляків у теперішній час – воїнів АТО, Героїв Майдану. Також 18 жовтня пройшла цікава екскурсія на тему «Історія мого міста. Історія мого народу» для учнів 3-А класу Турківського НВК, які завітали в музей зі своїм педагогом Галиною Богдан (на знімку). Дитяча аудиторія – по-своєму цікава, вміє слухати та вміє запитувати. Часто буває так, що після екскурсії задаю запитання і діти відразу ж відповідають. І відповідають правильно. То ж такі краєзнавчі уроки дуже корисні для дітей та молоді та запам’ятовуються краще, аніж звичайний урок.

– Пані Руслано, чи приїжджають в музей на екскурсії діти з сільських шкіл?

– Минуло року було проведено багато уроків краєзнавства для сільських школярів. Приймали ми групи дітей з Лосинця, Явори, Мельничного, Завадівки, Нижньої Яблуньки, Лімни, Хащова, Вовчого та ін. Завдячуючи керівництву відділу освіти, в особі Оксани Манюх, дітям  спеціально виділяли для таких екскурсій шкільний автобус «Школярик». Надіюся, що таким же чином буде організована робота й у цьому навчальному році. І школи, які не проводили жодного уроку з краєзнавства на базі нашого народного музею, таки знайдуть час і можливість відвідали його. Тим більше, що ми тісно співпрацюємо й з музеєм-бліндажем учасників АТО Турківщини, яким завідує заступник голови цієї організації Микола Коноваленко, де також можна провести прекрасний патріотичний урок для школярів. Не завадило б ще відвідати краєзнавчий музей у Турківському районному Народному домі. Отоді в дітей буде повна і змістовна екскурсія, яка збагатить їхні знання і розширить кругозір.

Розмовляла

Ольга Тарасенко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наша газета у PDF

Турка з висоти пташиного польоту


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/boykivsh/boykivshchina.info/www/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 44

Ми у Facebook

Facebook Pagelike Widget

Шукати на сайті

Архіви