Є СИМПТОМИ ГРВІ – НЕ ЙДІТЬ ДО СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ, А ЗАТЕЛЕФОНУЙТЕ ЙОМУ

Карантин, який розпочався 15 березня в Україні з поширенням у світі смертельної коронавірусної інфекції, триває й далі, щоправда з окремими пом’якшеннями, і кожен регіон виходить з нього, враховуючи власну ситуацію з CОVID-19. На жаль, у нашому районі на сьогодні вже зафіксовано три випадки позитивної полімерно-ланцюгової реакції – одного з тестів, який проводять на виявлення вірусу COVID-19. Це у Сянках, Маткові і в м. Турка. У райцентрі, на жаль, мав місце летальний випадок – в останні дні життя важкохворій людині діагностували позитивний результат на COVID-19. Про те, яка ситуація з коронавірусом зараз на Турківщині, я звернулася за коментарем до керівника первинної ланки медицини Турківщини, головного лікаря РЦ ПМСД Миколи Яцкуляка.
– Коли мова йде про коронавірус, виникає більше запитань, аніж відповідей, Тривають дискусії, починаючи від іронічного і до цілком панічного ставлення до хвороби. Але при цьому ми, медики первинки, діємо в рамках інструкцій, протоколів і наказів МОЗ України та чинного законодавства, – розпочав розмову Микола Петрович. – Ми не можемо собі дозволити якісь вільності і працювати, як заманеться. Бо комунікувати, обговорювати, дискутувати – це одна справа, а працювати в умовах пандемії –інша. Для цього ми керуємося наказом МОЗ України (№722) від 28.03. 2020 року «Про порядок надання медичної допомоги хворим з коронавірусом», протоколом про надання медичної допомоги і лікування коронавірусної інфекції, постановою КМУ і відповідною постановою МОЗ та державного санітарного лікаря щодо затвердження тимчасових рекомендацій щодо безпечного поводження з тілами померлих осіб з підозрою або з підтвердженням коронавірусної хвороби (№4). Тобто якщо лише є підозра в особи на коронавірус, то до неї слід ставитися так само, як і до такої людини, в якої підтверджено COVID-19.
– Миколо Петровичу, який порядок надання первинної медичної допомоги населенню саме в умовах сьогоднішньої ситуації, пов’язаної з коронавірусом. Тобто який покроковий алгоритм дій кожного з нас за підозри COVID-19?
– У наказі МОЗ України (№504) ще від 2018 р. визначено перелік того, що має робити і які послуги надавати населенню первинна ланка медицини. Ці послуги безоплатні. До них належать загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, визначення глюкози в крові, загального холестерину, вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, вимірювання ваги, зросту, окружності талії, швидкий тест на вагітність, швидкий тест на наявність тропоніну, швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити. В умовах пандемії коронавірусу тести на виявлення COVID-19 виконує вторинна ланка..
Щодо алгоритму дій, то, скажімо у нас, у центрі надання первинної медико-санітарної допомоги, у людини, яка приходить на консультацію до сімейного лікаря, зразу ж, при вході у заклад, медична сестра вимірює температуру. І якщо температура у вас буде 37,5 і до 38 градусів, після огляду та консультації, хворого направляють додому. Якщо ж є ознаки COVID-19, дуже висока температура, то викликаємо екстрену медичну допомогу. Хворий знаходиться в кабінеті до її приїзду. Нічого не вдієш, такий зараз порядок. Адже сьогодні кожного хворого з підвищеною температурою розглядаємо як пацієнта з можливо прихованою інфекцією коронавірусу.
Тож, якщо ви занедужали і у вас з’явилися симптоми ГРЗ (кашель, підвищення температури тіла, загальна слабкість тощо), залишайтеся вдома, і найперше – зателефонуйте своєму сімейному лікарю, який вас консультуватиме по телефону щоденно, аж до повного одужання. Якщо стан хвориби легкий – він вас лікує. Якщо у вас, крім цих симптомів, є задишка, стійкий біль у грудній клітці, значне підвищення температури, діарея, порушення свідомості – здійсніть виклик екстреної медичної допомоги за номером 103. Диспетчер 103 проведе опитування за алгоритмом. Надайте йому достовірну інформацію. Диспетчер визначитть ваш стан і за показами направить бригаду екстреної медичної допомоги. Підготуйтеся до приїзду бригади: відчиніть двері, провітріть приміщення та надіньте медичну маску. Медичні працівники оцінять ваш стан та визначать, чи є потреба в госпіталізації. Якщо показів до госпіталізації немає, працівники бригади нададуть рекомендації щодо самоізоляції та попросять вас звернутися до свого сімейного лікаря, а за його відсутності – на гарячу регіональну лінію по COVID-19. Якщо покази до госпіталізації є, а саме за середнього і важкого перебігу захворювання, вас госпіталізують у визначену лікарню на стаціонарне лікування. Для цього є Львівська інфекційна лікарня, госпіталь інвалідів у Винниках, лікарня легеневого здоров’я у на Сихові. Є такі лікарні в Рудках та Стебнику, саме до них прикріплений наш район.
І ще дуже важливе питання. Якщо ви вже лікуєтеся в стаціонарі в якомусь іншому відділенні – в кардіології, хірургії, гінекології – і сталося так, що в когось з медпрацівників чи інших хворих виявили коронавірус, і зробили, відповідно, тестування у всіх контактних осіб, які там перебували на лікуванні , в тому числі й у вас, додому виписуватися не поспішайте, не будьте самовпевнені, а обов’язково дочекайтеся результатів аналізу. А ці аналізи, у зв’язку з перевантаженістю лабораторій, можуть зробити й через 10 днів. Проте дочекатися аналізу потрібно. Бо в іншому випадку може виникнути ситуація, яку дуже складно або й навіть неможливо буде відрегулювати. Людина з тяжкою формою COVID-19 має знаходитися на лікуванні в інфекційному відділі, а не вдома. І сімейний лікар, згідно наказу МОЗ (№722), не зможе зайти навіть у будинок, де є хворий із середнім і важким перебігом коронавірусного захворювання; він тільки може проводити моніторинг лікування хворого у легкому стані.
– Кому і які роблять обстеження на COVID-19?
– Є швидкі тести, які виявляють антитіла в крові до певного респіраторного захворювання, чи до грипу, чи навіть коронавірусу. Таких тестів є найбільше, Але вони дуже мало інформативні. Є ще ПЛР-тести (полімерно-ланцюгова реакція), які виявляють вірус конкретно. Щоби взяти такий тест, в пацієнта беруть мазок з носоглотки і ротоглотки. Матеріал вкладають у спеціальний контейнер і відвозять до однієї із чотирьох лабораторій Львова, які працюють з COVID-19. На сьогоднішній день появився ще один тест – імуноферментний аналіз, який виявляє антитіла до коронавірусу. По ньому можна взнати, чи людина вже перехворіла на коронавірус чи хворіє ним зараз. Інформативний цей тест – на 7-10-й день захворювання і дальше. До речі, ІФА в Україні почали робити вже в достатньо великій кількості. Є приватні лабораторії, де роблять тести на коронавірус. Навіть в Турці, в «Унілабі». Але за плату. Чи можуть ці тести всі бажаючі зробити? Наприклад, швидкі тести є в аптеках, доступні всім, їх ціна – в межах 400 гривень. Але їх всеодно потрібно робити під наглядом медика, в медичній установі. У нашому районі такі швидкі тести роблять дві бригади медиків КНП «Турківська ЦРЛ». Вони вже протестували певну кількість тих осіб, які повернулися на Турківщину із-за кордону. Тепер привезли засоби для забору (пробірки, палички) матеріалу для проведення ПЛР-тестів, якими обстежували, за направленням сімейного лікаря, контактних осіб з ймовірними випадками коронавірусу в Сянках, Маткові і в Турці. Результати цих тестів знову ж будуть трохи пізніше, адже, як вже казав вище, дуже висока завантаженість львівських лабораторій. Який буде результат, не знаємо. Але до нас доходять чутки, що дехто з цих контактних осіб дозволяє собі не дотримуватися самоізоляції, хоча були про це попереджені медиками.
Рано чи пізно, мабуть, кожен з нас стикнеться із цим вірусом і зможе перехворіти його навіть у легкій формі, адже за свідченням медичних науковців 80 відсотків населення перехворіє на COVID-19 у легкій формі. А , може, вже хто й перехворів? Ось така ситуація з коронавірусом на даний час. Але все, як мовиться, в Божих руках. Тож, надіємося на Божу милість, що нас ця хвороба якимось чином обійде без ускладнень.
Розмовляла Ольга Тарасенко.
Турка з висоти пташиного польоту
Ми у Facebook

Шукати на сайті
Архіви
Останні коментарі
- ВІДДАЛИ ЖИТТЯ ЗА НАШУ НЕЗАЛЕЖНІСТЬ (історія останньої криївки ОУН-УПА на Турківщині) до
- КЛІЄНТ ЗАВЖДИ ПРАВИЙ, або як не стати жертвою недобросовісного продавця до
- У ТУРЦІ ПАЛАЛА ГОСПОДАРСЬКА БУДІВЛЯ до
- КЛІЄНТ ЗАВЖДИ ПРАВИЙ, або як не стати жертвою недобросовісного продавця до
- ЖИВУТЬ І ПРАЦЮЮТЬ ДЛЯ СТОЛІТЬ до
Залишити відповідь