В єдності - сила народу

Народний часопис турківщини

Є СИМПТОМИ ГРВІ – НЕ ЙДІТЬ ДО СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ, А ЗАТЕЛЕФОНУЙТЕ ЙОМУ

Дата: 01.06.2020 Кометарі: 0

Карантин, який розпочався 15 березня в Україні з поширенням у світі смертельної коронавірусної інфекції, триває й далі, щоправда з окремими помякшеннямиі кожен регіон виходить з нього, враховуючи власну ситуацію з CОVID-19. На жаль, у нашому районі на сьогодні вже зафіксовано три випадки позитивної полімерно-ланцюгової реакції – одного з тестів, який проводять на виявлення вірусу COVID-19. Це у Сянках, Маткові і в м. Турка. У райцентрі, на жаль, мав місце летальний випадок – в останні дні життя важкохворій людині діагностували позитивний результат на COVID-19.  Про те, яка  ситуація з коронавірусом  зараз на Турківщині, я звернулася за коментарем до керівника первинної ланки медицини Турківщини, головного лікаря РЦ ПМСД Миколи Яцкуляка.

–  Коли мова йде  про коронавірус, виникає більше запитань, аніж відповідей, Тривають дискусії, починаючи від іронічного і до цілком панічного ставлення до хвороби.  Але при цьому  ми, медики первинки, діємо в рамках інструкцій, протоколів і наказів МОЗ України  та чинного законодавства, – розпочав розмову Микола Петрович. –  Ми не можемо собі дозволити якісь вільності і працювати, як заманеться.  Бо комунікувати, обговорювати, дискутувати – це одна справа, а працювати в умовах пандемії –інша. Для цього ми керуємося наказом МОЗ України  (№722) від 28.03. 2020 року «Про порядок надання медичної допомоги хворим з коронавірусом», протоколом про надання медичної допомоги і лікування коронавірусної інфекції, постановою КМУ і відповідною постановою МОЗ та  державного санітарного лікаря щодо затвердження тимчасових рекомендацій щодо безпечного поводження з тілами померлих осіб з підозрою або з підтвердженням коронавірусної хвороби (№4). Тобто  якщо  лише є підозра в особи на коронавірус, то до неї слід ставитися так само, як і до такої людини, в якої підтверджено  COVID-19.

– Миколо Петровичу, який порядок надання первинної медичної допомоги населенню  саме в умовах сьогоднішньої ситуації, пов’язаної з коронавірусом.  Тобто який покроковий  алгоритм дій  кожного з нас за підозри COVID-19?

–  У наказі МОЗ України (№504)   ще від 2018 р.   визначено  перелік того, що має робити  і які послуги надавати населенню первинна ланка медицини. Ці послуги безоплатні. До них належать  загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі,  визначення глюкози в крові, загального холестерину, вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, вимірювання ваги, зросту, окружності талії, швидкий тест на вагітність, швидкий тест на  наявність тропоніну, швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити. В умовах пандемії коронавірусу тести на виявлення  COVID-19 виконує вторинна ланка..

Щодо алгоритму дій, то, скажімо у нас,  у центрі надання первинної медико-санітарної допомоги, у людини, яка приходить на консультацію до сімейного  лікаря, зразу ж, при вході  у заклад,   медична сестра вимірює температуру. І якщо  температура у вас  буде  37,5 і до 38 градусів, після  огляду та консультації, хворого направляють додому. Якщо ж є ознаки COVID-19, дуже висока температура, то викликаємо екстрену медичну допомогу. Хворий знаходиться  в кабінеті до її приїзду. Нічого не вдієш, такий зараз порядок. Адже сьогодні  кожного  хворого  з підвищеною температурою розглядаємо як  пацієнта  з можливо прихованою інфекцією коронавірусу.

Тож, якщо ви занедужали і у вас з’явилися симптоми ГРЗ (кашель, підвищення температури тіла, загальна слабкість тощо), залишайтеся вдома, і найперше – зателефонуйте своєму сімейному лікарю, який вас консультуватиме по телефону щоденно, аж до повного одужання.  Якщо стан  хвориби легкий – він вас лікує. Якщо у вас, крім цих симптомів, є задишка, стійкий біль у грудній клітці, значне підвищення температури, діарея, порушення свідомості – здійсніть виклик екстреної медичної допомоги за номером 103. Диспетчер 103 проведе опитування за алгоритмом. Надайте йому достовірну інформацію. Диспетчер визначитть ваш стан і за показами направить бригаду екстреної медичної допомоги. Підготуйтеся до приїзду бригади: відчиніть двері, провітріть приміщення та надіньте медичну маску. Медичні працівники оцінять ваш стан та визначать, чи є потреба в госпіталізації. Якщо показів до госпіталізації немає, працівники бригади нададуть рекомендації щодо самоізоляції та попросять вас звернутися до свого сімейного лікаря, а за його відсутності – на гарячу регіональну лінію по COVID-19. Якщо покази до госпіталізації є, а саме за середнього і важкого перебігу захворювання, вас госпіталізують у визначену лікарню на стаціонарне лікування. Для цього є Львівська інфекційна лікарня, госпіталь інвалідів у Винниках, лікарня легеневого здоров’я у  на Сихові. Є такі лікарні в Рудках  та Стебнику, саме до них  прикріплений наш район.

І ще дуже важливе питання. Якщо ви вже   лікуєтеся  в стаціонарі в якомусь іншому відділенні – в кардіології, хірургії, гінекології – і сталося так, що в когось з медпрацівників чи інших хворих виявили коронавірус, і зробили, відповідно, тестування у всіх контактних осіб, які там перебували на лікуванні , в тому числі  й у вас, додому виписуватися не поспішайте, не будьте самовпевнені, а обов’язково дочекайтеся результатів аналізу. А ці аналізи, у зв’язку з перевантаженістю  лабораторій, можуть зробити й через 10 днів. Проте дочекатися аналізу потрібно. Бо в іншому випадку може виникнути ситуація, яку дуже складно або й навіть неможливо буде відрегулювати. Людина з   тяжкою формою COVID-19 має знаходитися на лікуванні в інфекційному відділі, а не вдома. І  сімейний лікар, згідно наказу МОЗ (№722), не  зможе зайти навіть у будинок, де є хворий із середнім і важким перебігом  коронавірусного захворювання; він тільки може   проводити моніторинг лікування хворого у легкому стані.

– Кому і які роблять обстеження на  COVID-19?

– Є швидкі тести, які  виявляють антитіла в крові до  певного респіраторного захворювання, чи до грипу, чи навіть коронавірусу. Таких тестів є найбільше, Але вони дуже мало інформативні. Є ще ПЛР-тести (полімерно-ланцюгова реакція), які виявляють вірус конкретно. Щоби взяти такий тест,  в пацієнта беруть мазок з носоглотки і ротоглотки. Матеріал  вкладають у спеціальний контейнер і відвозять до  однієї із чотирьох лабораторій Львова, які працюють з  COVID-19. На сьогоднішній день появився ще один тест – імуноферментний аналіз, який виявляє антитіла до коронавірусу. По ньому можна взнати, чи людина вже перехворіла на коронавірус  чи хворіє ним зараз. Інформативний цей тест  – на 7-10-й день захворювання і дальше. До речі,   ІФА в Україні  почали робити вже в достатньо великій кількості. Є приватні лабораторії, де роблять тести на коронавірус. Навіть в Турці, в  «Унілабі». Але за плату. Чи можуть ці тести всі бажаючі зробити? Наприклад, швидкі тести є в аптеках, доступні всім, їх ціна – в межах 400 гривень. Але їх всеодно потрібно робити під наглядом медика, в медичній установі. У нашому районі такі швидкі тести роблять дві бригади медиків КНП «Турківська ЦРЛ». Вони вже  протестували певну кількість тих осіб, які повернулися на Турківщину із-за кордону. Тепер привезли засоби для забору (пробірки, палички) матеріалу для проведення  ПЛР-тестів, якими обстежували, за направленням сімейного лікаря, контактних осіб з ймовірними випадками коронавірусу в Сянках, Маткові і в Турці. Результати цих тестів знову ж будуть трохи пізніше, адже, як вже казав вище, дуже висока завантаженість львівських лабораторій. Який буде результат, не знаємо. Але   до нас доходять чутки, що дехто з цих контактних осіб дозволяє собі не дотримуватися самоізоляції, хоча були про це попереджені медиками.

Рано чи пізно, мабуть, кожен з нас стикнеться із цим вірусом і зможе перехворіти його навіть у легкій формі, адже за свідченням  медичних науковців 80 відсотків населення перехворіє на COVID-19 у легкій формі. А , може, вже хто й перехворів? Ось така ситуація з  коронавірусом на даний час. Але все, як мовиться, в Божих руках.  Тож, надіємося на Божу милість, що нас ця хвороба якимось чином обійде  без ускладнень.

Розмовляла Ольга Тарасенко. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наша газета у PDF

Турка з висоти пташиного польоту


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/boykivsh/boykivshchina.info/www/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 44

Ми у Facebook

Facebook Pagelike Widget

Шукати на сайті

Архіви