В єдності - сила народу

Народний часопис турківщини

ЇХНЯ КРОВ РЯТУЄ ЛЮДСЬКІ ЖИТТЯ

Дата: 19.06.2020 Кометарі: 0

Минулої неділі весь світ відзначав Міжнародний день донора. День, коли ми висловлюємо подяку людям, які добровільно здають кров,  необхідну для порятунку людських життів, день милосердя, єдності та благодійності  всіх небайдужих людей.  Нам добре  відомі факти, коли люди вистоювали чергами  по декілька годин до пунктів переливання крові, аби здати свою кров пораненим  на фронті бійцям. Такі акції неодноразово проводилися і в нашому районі. 

Зараз, у час пандемії коронавірусу, є багато охочих серед тих, хто вже перехворів на COVID-19,  здати свою плазму для порятунку життя і здоров’я інших людей. 

У переддень Міжнародного дня донора я зустрілася зі старшою  медсестрою пункту переливання крові КНП «Турківська ЦРЛ» Лесею Розлуцькою. Окрім неї, тут працює  лікар  Роман Пазюк та медична сестра Ірина Шуптар. Ці медики роблять усе для того, щоби донори, зайшовши у кабінет,  відчули до себе професійне, людяне ставлення, добродушність і  повагу.

– Безпечна кров  справді рятує життя, і не одне, а тисячі. Тому така велика потреба у донорах, і така велика повага до них. Це велика честь – бути донором, – розпочала свою розмову Леся Антонівна. – В  організмі людини міститься в середньому близько 5 літрів крові, тобто 7% від ваги  її тіла. Доза крові, яку можна здати,  абсолютно нешкідлива і безпечна для здоров’я донора.   Це  450 мл, причому  донор втрачає переважно рідку частину крові- плазму, яка вже протягом 18-20 годин відновлюється.

– Лесю Антонівно,  чи  багато людей в нашому районі  готові здати свою кров? 

– На жаль, так, як  і в усьому світі,  особливо останнім часом,  таких людей поменшало.  У зв’язку з карантинними обмеженнями, відчувалася нестача донорської крові. Думаю, коли вже запрацює й громадський транспорт, і людям стане легше та зручніше добиратися до лікарень,  ситуація зміниться.   Дуже часто до пункту переливання крові приходять, щоби здати кров, наші медичні працівники. Є  донорами  й  пересічні громадяни,  підприємці,  державні службовці. Ми по праву гордимося Заслуженим донором України Любою Нанівською.  Часто здають кров  лікар нашого  кабінету   Роман Пазюк,   лікар-гінеколог  Едуард Миньо,  а також Михайло Балух,  Микола Мишковський,  Іванна  Кожан,  Мар’яна   Крайняковець,  Микола Михайлишин, Олег Павко,  Петро Розлуцький,  Богдан Петренко, Роман  Цолиган, Богдан Вагіль, Микола Федаш і багато інших жителів міста й району.

– Хто може здати свою кров?

 – Будь-яка людина, яка є здоровою і  яка має вагу не менше 50 кг. Вік  донора повинен  бути від 18-ти до 60-ти років. Для того, щоб компоненти крові для пацієнтів були безпечними, необхідно знати, кому можна здавати кров.

 Тож ви  можете бути донором крові, якщо у вас немає протипоказань– сифілісу, ВІЛ-СНІДу, гепатиту, якщо вам не робили гомотрансфузії;  якщо  у вас немає захворювань серця, органів дихання, травлення, печінки, нирок, шкіри, онкологічних захворювань.  Перед здачею крові  донор  обов’язково  заповнює  відповідну анкету – так звану  карту донора, і  зобов’язаний пройти медогляд.    І якщо є дозвіл від лікаря, тільки тоді  людина здає кров.  Практично завжди після  здачі крові у донора зберігається добре самопочуття, апетит, нормальна працездатність.

 – А як  людині готуватися до здачі крові?

  – Не можна здавати кров після роботи в нічну зміну, коли людина стомлена. За три доби до здачі крові  відмовитися від вживання ліків,  з раціону слід виключити жирну  та молочну їжу і не вживати спиртні напої. Не палити за дві години до здачі крові, не приходити на пункт переливання крові, якщо відчуваєте  нездужання. Ввечері,  напередодні  здачі крові, має бути  легка вечеря, обов’язково виспатись,  а вранці, в день донації,  слід  обмежити себе легким сніданком –  солодким чаєм з хлібом та нежирними сортами сиру або печивом. Безпосередньо, після здачі крові, не можна займатися важкою фізичною працею, вживати спиртні напої, управляти транспортними засобами, працювати на висоті.

 – Лесю Антонівно, а як часто можна здавати кров?

  – Для чоловіків рекомендовано  5 разів на рік, а для жінок   трохи менше – 4.  Інтервал для  чоловіків  між  моментами здачі крові  має бути  не менше аніж 60 днів, для жінок –  не менше як 90.  На раз в основному  здають  350 мл,  хоча у загальному, як я казала раніше,  дозволяється брати 450 мл.  Також, користуючись нагодою, хочу наголосити, що кров можна здати щотижня – у понеділок та вівторок, з 9 і до 12-ої години, в пункті забору крові  КНП «Турківська ЦРЛ».

– Тож чи були бажаючі здати кров у перших два дні цього тижня?

–     Були. У  понеділок- вівторок  ми брали кров у дев’яти  осіб, серед яких були й учасник АТО, і представники районного військового комісаріату, і  працівники відділення поліції.  Їм, і всім іншим нашим донорам, щиро дякуємо  за їхню жертовність та небайдужість.  Міцного усім здоров’я. Нехай їх та їхні родини благословить Господь.

Розмовляла Ольга Тарасенко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наша газета у PDF

Турка з висоти пташиного польоту


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/boykivsh/boykivshchina.info/www/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 44

Ми у Facebook

Facebook Pagelike Widget

Шукати на сайті

Архіви