НАЙКРАЩИЙ УЧИТЕЛЬ – БОГ, А ТВОРЧІСТЬ – ТО ДУХОВНІСТЬ

Так вважає багато митців, серед яких і самобутній художник Бойківського краю, громадський діяч Роман Савчак
– Господь уже все створив… І картину також. Беру полотно, у руки – пензель і навіть гадки не маю, що буде далі. Штрих за штрихом, мазок за мазком – і починаю малювати. Все, що бачить людське око, – небо, хмари, дерева, ліс, річку… Світ дуже красивий, своєрідний і надзвичайно багатий. І художник має той Божий дар донести цю нетлінну, дивовижну красу людям, залишити на полотні майбутнім поколінням. – розмірковує Роман Миколайович.
Народився Роман зимової лютневої пори 1970 року у мальовничому райському куточку наших зелених Карпат – с. Розлуч, у звичайній вчительській сім’ї. Батьки – Ярослава Семенівна і Микола Федорович – виплекали в сина прекрасні людські риси – скромність, працелюбність, інтелігентність, тактовність, повагу до ближнього. Любов до малювання супроводжує його все свідоме життя і він віддається цьому захопленню сповна.

– Відколи себе пам’ятаю, відтоді малюю – ще коли був дитиною. І, як це часто буває в дитинстві з усіма, починав із копіювання, – пригадує перші свої творчі кроки у мистецьке життя Роман Савчак. – А потім пішов вчитися в студію образотворчого мистецтва, яка на той час діяла при Самбірському Будинку піонерів; сьогодні там знаходиться Будинок дитячої творчості. Два рази в тиждень, після закінчення шкільних уроків, їздив я на заняття. Мама спроваджувала мене на автобус до Самбора. В Самборі жила тітка Тамара, добра мамина знайома, яка мене зустрічала і заводила до студії. Згодом я вже самостійно добирався до Самбора й повертався додому ввечері автобусом. Саме в художній студії розпочав серйозне вивчення всіх азів живописної техніки. І сьогодні завдячую долі, що звела мене тоді з надзвичайно душевною, мудрою, дуже талановитою людиною, членом Спілки художників УРСР, який у свій час навчався в учнів великого Іллі Рєпіна – Миколою Прокопенком. Микола Васильович був дуже добрим вчителем, моїм порадником, консультантом, а коли треба було, й критиком. Студія мала велике значення для всього карпатського регіону у вихованні нової когорти молодих художників. Микола Прокопенко часто організовував походи в гори, де діти, серед мальовничої природи, опановували мистецтво начерків, вчилися відображати на полотні багатство кольорів довкілля. До речі, в Самборі й зараз діє студія образотворчого мистецтва, яку, при бажанні, могли б відвідувати талановиті діти з Турківщини. І прикро, що такого закладу немає в нашій Турці.

Після студійної науки в Самборі, обдарований розлучанин і далі продовжував вдосконалювати свою творчу майстерність. У 1985 році Роман Савчак став учнем Київської республіканської художньої школи. При школі був інтернат, де жив і навчався. Наука давалася не важко, адже у знаного майстра живопису, уже згадуваного Миколи Прокопенка, він пройшов відмінну школу малювання. Проте навчання негадано перервалося, у зв’язку з аварією, яка сталася тоді на Чорнобильській атомній. Наприкінці вісімдесятих-початку дев’яностих років Роман опановує ще й педагогічний фах – навчається на історичному факультеті у Львівському державному університеті ім. Івана Франка. Деякий період вчителює у рідній Розлуцькій школі, згодом – працює на будівництві, їздить на заробітки за кордон, восени 2010 року односельці виявили йому довіру, обравши сільським головою. Але, незважаючи на різні життєві ситуації, Роман Савчак ніколи не полишав живопису.
В його будинку є спеціальна творча майстерня. Часто тут пахне фарбою… У цій майстерні створено сотні цікавих художніх полотен різної тематики, серед яких, звичайно, переважають пейзажі рідного Бойківського краю.
…Під величаві звуки трембіт, в рамках програми П’ятих Всесвітніх бойківських фестин, Всеукраїнське об’єднання «Письменники Бойківщини» в концертному залі музичної школи м. Турка 1 серпня 2012 року проводило фольклорно-етнографічний конкурс ім. М. Зубрицького. У затишному залі, де відбувався конкурс, милували око і викликали позитивні емоції численні картини з карпатськими пейзажами художника Романа. Це була його перша персональна виставка. Згодом, у 2015 році, офіційна виставка його картин була репрезентована у музеї народної архітектури та побуту «Шевченківський гай», у м. Львів.
Минулого року Роман Савчак став популяризувати свої роботи в соціальних мережах. Адже це сьогодні найбільш поширений вид реклами, аби себе показати.
– Завдяки Інтернету, завів дружні контакти з багатьма професійними художниками, навіть з-за кордону, – розповідає митець. – За якийсь час на мою адресу прийшло повідомлення від головного редактора відомого у світі англомовного журналу-каталогу Painting Craphics («Живопис і графіка») з пропозицією розмістити деякі свої картини у цьому каталозі й відповідно надати контактні телефони, Я дав згоду.
До слова, розповсюджують каталог по всіх відомих галереях світу. У ньому представлені твори 50 художників з різних країн, і тепер серед них є ще й картини Романа Савчака. Тож є надія, що котрась із галерей Америки чи Європи забажає мати в своїй колекції творчі полотна нашого талановитого земляка.
В основному Роман Савчак малює пейзажні полотна. Ліричні, тонко виписані, вони зачаровують глядачів. Цим неможливо було не захопитися творчій людині, адже живе в такому прекрасному мальовничому краї! І старається малювати з натури. Є пейзажні твори, написані в Турці, в рідному Розлучі, або ж у Стрілках… Дуже багато картин знаходяться у шанувальників його творчості у Польщі. Свого часу, коли проводили реставрацію костелу у Розлучі (в ньому, до речі, активну участь брав і Роман, та й на реставрацію цієї давньої сакральної споруди, за його клопотанням, ЮНЕСКО тоді виділило чималу суму коштів), професор Гданської політехніки, член ради ЮНЕСКО, полька п. Романія Чинковська, від картин розлучанина була в захваті. Вона попросила тоді у Романа кілька картин, щоб розповсюдити їх у себе на батьківщині, серед своїх друзів. Відтоді між сім’єю Савчаків і п. Романією та її родиною зав’язалася тісна дружба, а багато художніх полотен нашого митця дістали, як кажуть, постійну прописку у сусідній Польщі.
У Романа Миколайовича – двоє прекрасних, розумних, добрих дітей; син Василь – військовий, закінчив Львівську академію сухопутних військ ім. П. Сагайдачного, донька Андріана обрала професію медика. Підтримкою і опорою, добрим порадником і справжньою музою для художника є його дружина Світлана Іванівна, директор Розлуцького НВК.
– Малюють мої діти гарно, але, щоб малювання стало основним для них – ні. Ось і онук Ромчик сьогодні з охотою припадає з олівчиком у руках до аркуша паперу, і малює, малює… Колись і мої батьки не малювали, зате мама розповідала, що дуже талановитим був мій дід, – каже Роман Миколайович.
Віриться, що талант самобутнього художника матиме продовження. Так у житті буває. Вочевидь більший нахил до творчості може мати хтось із наступного покоління Савчаків. Кажуть: якщо в роду була обдарована людина, то в котромусь коліні роду ця риса може проявитися. Дай Бог…
За фахом – вчитель, кваліфікований робітник; як людина – добрий порадник, щирий друг, турботливий батько, порядний сім’янин, найкращий у світі дідусь; за покликанням душі – художник. Таким є Роман Савчак. Художній орієнтир майстра живопису – любов до рідної землі. Він завжди у творчому пошуку, втілює в життя свої задуми і впевнено працює над собою. Не інакше як Божий дар, помножений на наполегливість.
Ольга Тарасенко.

Турка з висоти пташиного польоту
Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/boykivsh/boykivshchina.info/www/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 44
Ми у Facebook

Шукати на сайті
Архіви
Останні коментарі
- КЛІЄНТ ЗАВЖДИ ПРАВИЙ, або як не стати жертвою недобросовісного продавця до
- КЛІЄНТ ЗАВЖДИ ПРАВИЙ, або як не стати жертвою недобросовісного продавця до
- КЛІЄНТ ЗАВЖДИ ПРАВИЙ, або як не стати жертвою недобросовісного продавця до
- КЛІЄНТ ЗАВЖДИ ПРАВИЙ, або як не стати жертвою недобросовісного продавця до
- КЛІЄНТ ЗАВЖДИ ПРАВИЙ, або як не стати жертвою недобросовісного продавця до
Залишити відповідь