БЛАГОДАТНА ВЕСНА – ДЕВ’ЯНОСТА – у житті знаного педагога та надзвичайно інтелігентної і доброї людини Андрія Федоровича Дмитраха


Мабуть, не знайдеться жодної сім’ї в нашому невеликому гірському містечку, яка б не знала Андрія Федоровича – душевного, мудрого, невтомного, завжди привітного; у минулому – багатолітнього директора Турківської середньої школи. Таким він залишається і сьогодні – у своїх 90 літ!
– Дуже наполегливий і відповідальний, постійно працював над собою. Доброзичливий, щирий, усміхнений та відвертий у спілкуванні з учнями, колегами і батьками, – так відгукуються сьогодні про колишнього освітянського керівника всі, хто його знає. Не дивлячись на те, що за фахом математик-фізик – чудово володіє німецькою мовою.
Народився Андрій Федорович на Дрогобиччині, у простій робітничій сім’ї. Дітей у Дмитрахів було п’ятеро, й усім батьки дали освіту, вивівши на широку і непросту дорогу життя. Сьогодні живими з них залишилися двоє: Андрій – найстарший син і Тарас – наймолодший. Брати спілкуються між собою, розмовляють про плани, дружать сім’ями, ділячи навпіл і радість, і біду.
Як успішний учень Дрогобицької школи №1, у 1950 році Андрій Дмитрах стає студентом двохрічного вчительського інституту у Дрогобичі, після чого молодого педагога скеровують на роботу у Славський район (тепер це Сколівщина), у Головецьку середню школу.
– Із середини серпня по грудень я пропрацював у школі, і не встиг, як мовиться, ще добре освоїтися на новому місці, як мене призвали в армію, у війська зенітної артилерії, – пригадує сьогодні Андрій Федорович. – Я зразу став курсантом. Це, мабуть, було пов’язано з тим, що на той час при вищих навчальних закладах не було військових кафедр. Тому в армії я не тільки служив, а й вчився. Після кожного року служби (а тривала вона 2 роки і більша її частина – в польових умовах) складав екзамени. Після першого року – за відмінні показники у бойовій і політичній підготовці – нагородили відпусткою – поїздкою додому. А після двох років служби, за підсумками екзаменаційної сесії, мені присвоїли звання офіцера запасу – молодшого лейтенанта. Пропонували залишитися в армії, скеровували на навчання у Ленінградську військову академію – я категорично відмовився. Військова справа – не моє, я любив педагогіку.
Тож, після демобілізації, молодого вчителя тодішнє Дрогобицьке облвно скеровує на роботу в Турку. Надворі був грудень 1954-го… Спочатку Андрій Федорович працював вчителем математики і фізики у старших класах, згодом завучем, а в 1961 році став директором Турківської середньої школи. У 1992 році, у віці 62 роки, звільнився з керівної посади, передавши естафету своєму наступнику Павлу Матківському, і ще деякий час працював у школі вчителем математики.

– Що ж я зробив за отой 31 рік свого директорування? – не раз запитую себе, – розмірковує ювіляр. – Найперше (і цим я дуже пишаюся) здійснив свою мрію – ми провели центральне опалення у школі. Уявіть собі: кожного року на опалення приміщення завозили 800 складометрів дров. Усе шкільне подвір’я було закладено ними. Техпрацівники звичайною пилою їх різали, рубали, складали, а сторожі розносили дрова по класах. То була справжня каторга.
Три місяці ми добряче попотіли, але опалення зробили. Стало тепло не тільки в класах, а й у коридорах. І це опалення й до сьогодні є, тільки працює уже не на вугіллі. Вдалося добудувати актовий і спортивний зали, пізніше – класні кімнати й розрядити той повний двозмінний мурашник дітей, коли 700 учнів вчилося до обіду, і майже стільки ж – після обіду. Це було надзвичайно важко, особливо для другої зміни. Також побудували господарські споруди, типовий туалет, стрілецький тир та їдальню-павільйон. І це все не тільки складання проектно-кошторисної документації, майже щоденні поїздки до Львова, а й наполеглива, нелегка праця нас, шкільних вчителів. Єдине, чим забезпечували – це будівельними матеріалами, а левову частку робіт виконували власними силами. Я мав трудолюбивих хлопців, з якими разом працював, таких як Роман Багай, Тарас Шевчук, Орест Головчак, Михайло Бабич, Іван Комарницький, Володимир Вовчанчин… Це були золоті люди, трудолюбиві! І знаєте, мені так боляче стало, коли згодом, з якихось причин, і господарські споруди знесли, і стрілецький тир розібрали, і їдальню-павільйон також знесли. А можна було б у приміщенні їдальні поставити 4 тенісні столи: «Бавтеся, дітки!» Чотири б пари грали в теніс, а двадцять дітей дивилися б на ці змагання. То може б менше їх ходило поза туалет курити. Але маємо те, що маємо… Бачу, школа моя працює, та ще як ! У колективі дбають про учнів, атмосферу доброзичливості, дружби, довіри, взаємоповаги, взаємодопомоги. І це дуже добре. Бо тільки згуртувавши школярів у дружний і працездатний колектив, можна успішно здійснювати їх навчання та виховання.

До речі, багато доклався ветеран-педагог і до спорудження нової школи в Турці – теперішнього Турківського НВК. За свою освітянську працю Андрій Федорович удостоєний багатьох відзнак, серед яких орден «Знак пошани». Скільки працював директором, стільки років й обирали його депутатом Турківської міської ради. Двічі був заступником (на громадських засадах) міського голови.
– Я дійсно хотів щось робити для міста, – каже Андрій Федорович, – Коли тодішній голова Турківської міської ради Йосип Когут пішов на кілька місяців на лікарняний, то ми разом із секретарем Галиною Ольшанецькою і сесії проводили, і виконкоми. Тож і в школі робота йшла, і за місто не забував.

У затишній оселі Андрія Дмитраха, де живе разом з дружиною Леонтиною Іванівною, колишнім вчителем фізкультури, яку, по приїзді на Турківщину зустрів, покохав та уклав шлюб у далекому 1955 році, панує тепла і щира атмосфера. Подружжя педагогів живе клопотами і турботами сьогодення, спілкується зі своїми колегами, сусідами, знайомими і дуже часто (щоправда телефоном) з дітьми – сином Тарасом, який живе на Перемишлянщині, та донькою Оленою, що в Чехії. Своїх дітей вони виховали працьовитими, людяними та культурними. Переживають дідусь і бабуся за єдину онучку Оксанку, хочуть, щоб усе в неї складалося якнайкраще, а вона їх обох щиро любить і обожнює.
Андрій Федорович веде активне життя. Каже, що ще у 88 років ходив у ліс за грибами. «Тихе полювання», зустріч з природою – то його хобі. Андрія Дмитраха ще й зараз часто можна зустріти в місті, колись йде за продуктами. Завжди підтягнутий, ввічливий до усіх, із дзвінкими нотками у голосі.
Плине з роками вчительська доля,
А в серці живе молодечий політ.
Вчительська доля… Посріблені скроні…
І щира молитва за учнів своїх.
…Сонце все впевненіше випрамляє свої теплі промені, зігріваючи сонну від холоду землю. Знову прийшла до нас весна. Повертаються з далеких країв журавлі. Хай несуть вони на своїх крилах щасливі літа, зігріті теплом людської вдячності, Божою ласкою і любов’ю, нашому шановному ювіляру!
Ольга Тарасенко.

Турка з висоти пташиного польоту
Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/boykivsh/boykivshchina.info/www/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 44
Ми у Facebook

Шукати на сайті
Архіви
Останні коментарі
- КЛІЄНТ ЗАВЖДИ ПРАВИЙ, або як не стати жертвою недобросовісного продавця до
- КЛІЄНТ ЗАВЖДИ ПРАВИЙ, або як не стати жертвою недобросовісного продавця до
- КЛІЄНТ ЗАВЖДИ ПРАВИЙ, або як не стати жертвою недобросовісного продавця до
- КЛІЄНТ ЗАВЖДИ ПРАВИЙ, або як не стати жертвою недобросовісного продавця до
- КЛІЄНТ ЗАВЖДИ ПРАВИЙ, або як не стати жертвою недобросовісного продавця до
Залишити відповідь