В єдності - сила народу

Народний часопис турківщини

ВИКОНУВАТИМЕМО БЮДЖЕТ – БУДЕ СТАБІЛЬНІСТЬ І РОЗВИТОК

Дата: 23.03.2021 Кометарі: 0
Володимир Юсипович

Які б реформи ми не проводили, все це буде марним, якщо основний фінансовий документ тієї чи іншої громади, бюджет, буде дефіцитним або ж незбалансованим. Тоді матимемо проблему не лише із виплатою заробітної плати, а й з розвитком територій. Тому, власне, до бюджетної політики є особлива увага і відповідальність. Це щось подібне, як в доброго господаря: коли сімейний дохід співпадає із видатками – усе нормально, а у випадку, коли видатки немає чим забезпечувати, виникають різні проблеми.

Сьогодні мій співрозмовник – начальник фінансового відділу Турківської міської ради, досвідчений фінансист Володимир Юсипович. І ми обговорюємо як дохідну, так і видаткову частину міського кошторису.

– Отже, Володимире Степановичу, давайте про доходи. В якому обсязі вони заплановані цьогоріч?

– Хочу розпочати з того, що у 2021 році Турківщина поділена  на  дві територіальні громади, а тому обсяги бюджетів, відповідно, стали значно меншими. Образно кажучи, вони переполовинені. Якщо говорити про бюджет Турківської міської ради, то він становить 194 210 800 гривень. З них 193 336 800 гривень – загальний фонд, решта – спеціальний. З цієї суми 95 625 700 гривень – це освітня субвенція з державного бюджету; 19 300 900 гривень – базова дотація. Усе решта – власні надходження. Запроектовані вони в сумі 76 844 100 гривень. Левова частка – загальний фонд і лише 785 тис. грн. – спеціальний. Хочу наголосити, що всім нам треба добре попрацювати, щоб цей бюджет був виконаний не лише помісячно, а  й в загальному за рік.

Щодо початку фінансового року, то за 2 місяці до бюджету Турківської міської ради надійшло податків і податкових платежів, не включаючи трансфертів, в сумі 12 млн. 182 тис. грн., при планових бюджетних призначеннях 10 млн. 812 тис. грн. Отже, виконання бюджету, за результатами двох місяців, становить 112, 7 відсотка.

Традиційно, як для колишнього районного бюджету, так і для бюджету міської ради, основним джерелом власних надходжень є податок на доходи фізичних осіб. Поступлення за два місяці – 8 млн. 910 тис. грн., що становить 114 відсотків від загальної суми. Тут важливо відзначити, що надходження даного податку зросло у порівнянні з відповідним періодом минулого року, на 2 млн. 208 тис. гривень., за рахунок збільшення мінімальної заробітної плати.

У цьому контексті хочу звернути увагу на надходження єдиного податку. За 2 місяці він становить 1 млн. 366 тис. грн. Це – 139,4 відсотка до планових призначень. У порівнянні з відповідним періодом минулого року, цей вид   податку зменшився на 69 тис. гривень. Причина цьому – обмеження, пов’язані з протиепідемічними заходами, що були запроваджені з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби Covid-19.

За два місяці поточного року ми дещо мінусуємо і з сплатою місцевих податків і зборів (зрозуміло, крім єдиного  податку). За цей період їх поступило 650 тисяч, що становить 80,3 відсотка до планових призначень.

Хочу звернути увагу й на акцизний податок, адже зараз до нього прикута особлива увага. При плані 200 тисяч гривень, за два місяці ми одержали майже 209 тисяч гривень, що становить 104,4 відсотка. Для прикладу, за відповідний період минулого року цього податку поступило на 14,9 тисячі гривень більше. Тоді податок надходив у районний бюджет з усієї Турківщини.

Принагідно варто наголосити, що найбільшими платниками податків сьогодні є КЗ ЛОР «Львівський обласний центр медичної допомоги та медицини катастроф», КНП «Турківська ЦМЛ», відділ освіти, культури і туризму Турківської міської ради, КНП «Турківський РЦ ПМСД». В основному тут йдеться про податок із доходів фізичних осіб. Хоч в цьому контексті уже з 1 квітня ми матимемо проблеми. Власне, з цієї дати прибутковий податок уже не надходитиме  в міський бюджет від медицини катастроф, а в бюджет м. Львів. А це суми чималі. У минулому році вони заплатили в тодішній районний бюджет 22 млн. гривень. А з початку 2021 року нам надійшло 6 млн. 600 тисяч гривень. Зрозуміло, що доведеться шукати додаткові джерела надходження або ж значно зменшувати видаткову частину бюджету.

– А де, власне, шукати  ці джерела?

– Міська рада активно працює сьогодні над збільшенням надходжень від акцизу. Зокрема, створено спеціальні робочі групи, які працюють з підприємцями на предмет того, щоби вони чесно сплачували цей вид податку. Та й зрештою, податок на землю та нерухомість. Буваючи в селах і зустрічаючись з тими людьми, хто веде підприємницьку діяльність і платить хоч якийсь акциз (нехай 200 чи 300 гривень), чуємо справедливі нарікання, що багато підакцизних товарів (алкоголь, тютюн) продають у  селах у приватних будинках, а це, зрозуміло, діяльність ніяким чином не облікована в державних фіскальних органах. І тут ми маємо серйозно попрацювати, щоб змусити таких торговельників зареєструватися належним чином і сплачувати податки. Велика робота покладається на старост, адже, власне, вони добре знають, хто і чим в селі займається. Також нам всім треба активно працювати, щоб зареєструвати в  нашій громаді якомога більше підприємств,  власники яких – вихідці з Турківщини і здійснюють діяльність  у Львові, Самборі, Дрогобичі чи Ужгороді. Тут у приклад я можу поставити вихідця із с. Вовче Василя Савку, який має в Ужгороді охоронну фірму, зареєстровану у нас; Івана Юсиповича, охоронна фірма  якого здійснює діяльність у Стрию, а сплачує податки у Турківську міську раду; підприємця  зі Львова Сергія Ігнацевича. Можливо, це  ще не всі, хто платить податки у наш бюджет, але хочеться, щоб таких людей, я  б сказав патріотів, було якомога більше.

– Володимире Степановичу, давайте зупинимося на видатковій частині бюджету. Яка ситуація тут?

–  Загальний обсяг видатків міського бюджету становить 196 млн. 75 тис. грн. Зокрема, на заробітну плату та нарахування передбачено 163 млн.40 тис. грн.;  3 млн. 260 тис. грн. – на забезпечення продуктами харчування шкіл та дитячих садочків (в розрахунку 22 грн. в день на дитину пільгової категорії);  43 тис. грн. –  на медикаменти та перев’язочні матеріали; 9 млн. 168 тис. грн. – оплата комунальних послуг та електроенергії (сюди входять не лише бюджетні установи, а й  медичні, які сьогодні фінансують за угодами з Національною службою здоров’я України). На поточні трансферти передбачено 938 тис. грн., і в розділі «інші видатки» – 18 млн. 824 тис. гривень. Щоб  не перевантажувати читачів цифрами, ці суми я дещо заокруглюю, але це стосується незначних сум (для прикладу, 500 , 600 гривень).

Знаю, що багатьох людей цікавить питання щодо фінансування апарату управління Турківської міської ради. Загалом видатки міської ради (а це головний розпорядник коштів) передбачені  в сумі 37 млн.  і майже 286 тисяч гривень. На апарат управління – 18 млн. 536 тис. гривень, в тому числі заробітна плата з нарахуваннями – 16 млн. 515 тис. гривень. Хочу сказати, що із загального обсягу бюджету на зарплату йде близько 12 відсотків, а середня зарплата по апарату 11 288 гривень. Це інформація для тих, хто розказує, що у міській раді якісь космічні заробітні плати. Зрозуміло, що керівники – голова, заступники, мають зарплату дещо більшу від середньої, але переважна більшість працівників отримують без надбавок 7-8 тисяч гривень.

Важливо відзначити, що завдяки злагодженим діям керівництва району та міської ради, на початок фінансового року у бюджеті було 7,5 млн. грн. перехідних залишків. Це дало можливість успішно розпочати рік.

Можна ще багато розшифровувати статті видатків міської ради, але я хочу зупинитися на, так званому, бюджеті розвитку. Цьогоріч в міському кошторисі  передбачено 5 млн. гривень на дороги. Такої суми ще ніколи  не було навіть у районному бюджеті. Майже 6 млн. грн. передбачено на житлово-комунальне господарство.  На останній сесії зроблено уточнення бюджету, згідно з яким 2 млн. 200 тис. грн.  буде скеровано на придбання вишки на базі автомобіля. Уже й оголошено тендер. На перспективу (якщо буде виконання бюджету) міська рада має намір придбати ще один автомобіль – для очистки від снігу та замітання вулиць. Півтора мільйона гривень передбачено на 20 програм, затверджених міською радою. А якщо схвалення отримають всі  28 мікропроектів, що подані на конкурс Львівської обласної ради, то в міському бюджеті треба вишукати 3,5 млн. грн. на співфінансування.  З коштів, що передбачені на дороги, уже в травні близько 2 млн. грн. буде витрачено на асфальтування дороги  по  вул. Середня в м. Турка. А це майже 800 метрів. Якщо вдасться, плануємо капітальний ремонт дороги  і по вул. Травнева. З настанням тепла буде проведено ямковий ремонт вулиць. Для цього буде закуплено три машини готового асфальту та 41 тонну «холодного» асфальту. Є кошти й на придбання гравію для ремонту бічних міських вулиць та комунальних доріг в селах.

Але, щоб все це можна було зреалізувати,  ми повинні залучати додаткові джерела надходження, щоб компенсувати ті кошти, які з 1 квітня перестануть до нас надходити як податок з доходів фізичних осіб з Львівського обласного центру медичної допомоги та медицини катастроф.

Словом, усім треба активно працювати. І лише  за таких умов  буде фінансова стабільність і розвиток.

Розмову вів Василь Васильків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наша газета у PDF

Турка з висоти пташиного польоту


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/boykivsh/boykivshchina.info/www/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 44

Ми у Facebook

Facebook Pagelike Widget

Шукати на сайті

Архіви